Facebook gruplarının dezenformasyondaki rolü

Medya, teknoloji ve gazeteciliğin geleceğine ilişkin kısa notlar #3

Merhaba, hafta boyunca birçok yazıyla, araştırmayla ya da projeyle karşılaşıyorum. Bu çalışmalarla ilgili notlar almak akılda kalmasını sağlıyor. Bundan sonra her hafta pazar, denk geldiğim medya ve teknoloji alanında yayınlanan çalışmalar hakkındaki notlarımı paylaşacağım.

🗣 Buzzfeed’de yer alan çalışma Facebook’taki grupların yanlış bilgi yaymak, saldırı/taciz planlamak için nasıl örgütlendiğini ve kullanıcıları nasıl radikalize ettiğini gözler önüne seriyor.

😦 Geçen hafta gazeteci Nevşin Mengü’nün kardeşinin “kaçırıldığına” ilişkin doğru olmadığı daha sonradan ortaya çıkan , tepkiye sebep oldu. Tuğçe Tatari de konuyla ilgili çok sert bir yazı kaleme .

Nevşin Mengü’nün özürünün ardından Sezgin Tüzün’ün bianet’te yayınlanan yazısı meslek etiği ve özür dileme erdemi üzerine çok öğretici.

💰 Doğan Medya Grubu 890 milyon dolara Demirören’e . Konuyla ilgili Ruşen Çakır’ın Medyascope’taki yayınını izlemenizi öneririm. Çakır’ın sözleri arasında en dikkat çekeni, Medyascope gibi yayınını tarafsız bir çizgiye oturtmayı başarmış kuruluşlara daha fazla sorumluluk yüklemek yerine, herkesin elini taşın altına koyması gerektiği.

1 Araştırma

Eurobarometer tarafından yapılan Sahte Haberler ve Dezenformasyon Araştırması bulguları şöyle:

  • Katılımcılar geleneksel medyayı en güvenilir haber kaynağı olarak görüyor: Radyo %70, televizyon %66, gazete ve haber dergileri %63 oranlarında güvenilir bulundu.
  • %85’lik bir kesim sahte haberleri ülkelerinde problem olarak görüyor ve %83 de genel olarak demokrasi adına bir problem olduğunu düşünüyor.

Written by

Journalist, fact-checker, social entrepreneur | Founder @teyitorg | @TransparencyTR Awardee | @Ashoka Fellow

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store