Hakikati savunmanın gücüyle: teyit 2 yaşında

Mehmet Atakan Foça
3 min readOct 26, 2018

--

Her sosyal girişim nefes alıp veren, çevresiyle bütünleşik, değer yaratan canlı bir organizma gibi hareket edebilmeli. Bunun için her canlıda olan temel bir itkiye ihtiyacı var; hayatta kalma içgüdüsü.

Bir şirket, bir girişim büyüyüp serpilmeden, gelişip yol almadan önce hayatta nasıl kalacağını öğrenebilmeli, tehlikelere karşı içgüdüsel davranıp kendisini koruyabilmeli. Nefes alıp vermenin tadını ciğerlerinde hissederken çevresine adapte olmalı ve tabii evrilmeye de devam etmeli.

teyit’in ilk iki yılı mahalle kavgalarının arasında pataklanmaktan korkmayarak dolaşabilmeyi öğrenmekle, düşmemeyi başarabilmek ve düşerse ne yapacağını anlayabilmekle geçti.

En zor olanı kendi iç huzurunu bulmuş, ekip dinamiğini oturtmuş bir yapı kurmaya çalışırken günlük yayın akışını da devam ettirebilmek, bir yandan işin kalitesini artırmaya çalışırken diğer yandan uygun gelir modelleri üzerine yoğunlaşabilmekti. Organizasyon içindeki tüm sistemleri ve akışları belli değerler ışığında örmeye özen gösterdik. Bu sistemlerin adil olduğundan ve sosyal fayda sağladığından emin olmak için harcadığımız süre, bazı planlarımızın gerçekleşmesini geciktirdi.

Ne var ki, yola çıkarken kendimize rehber edindiğimiz bu ilkeler, başta pek çokları için abartılı ya da lüzumsuz görünse de, ilk günden rafa kaldırdığımız planların gerçekleşmesini sağladı. teyit’in iç ve dış ilişkilerini de sağlamlaştırdı.

İnternette bilgiyi taşıyan ana damarlara kendimizi zerk etmeyi başardık. Ancak asıl başarı teyit’i değil teyit fikrini yayabilmekti. Takipçilerimizin bir bilgiyle karşılaştıklarında akıllarına gelen ilk sorunun acaba yanlış mı? olduğunu, ilk davranışlarının ise teyit’in hesaplarını kontrol etmek olduğunu artık biliyoruz.

Günlük sahteliklerin görmemize fırsat tanımadığı ancak dipten gelen bu etki, teyit’i sadece yanlış bilginin açtığı yaraya pansuman yapan bir müdahale aracı olmaktan çıkararak yanlış bilgi salgınına karşı bir aşı haline de getirdi.

Gerçek anlamında olduğu gibi bu mübalağalı benzetmede de hem aşıyı geliştirmek hem de onu kitleselleştirmek zorundayız. Bununla da kalmıyor. Bir de aşı karşıtları ile mücadeleyi göğüslememiz gerekiyor. Hakikat ötesi ismi verilen pinokyolar çağının belki de en karakterize olduğu bu gerçeklerle işim olmaz halinin, aşılanmış bünyelerin de bağışıklığını tehdit ettiğinin farkındayız.

Burası bizim için yeni bir hareket noktası. Gelecek yılın planlarını belirler ve beşinci yılda olmak istediğimiz yeri hayal ederken dijital patikalarımızı yeniden kodlamalıyız. Daha fazla insana daha farklı araçlarla ulaşabilmeli, yayın çeşitliliğini kullanarak gerçeklerin önüne bir savunma hattını inşa edebilmeliyiz.

Önümüzdeki yıl teyit’in içerik kürasyonunda gelişme ve büyümeyi hissettirdiğimiz bir yıl olacak. Bu büyüme, takip eden yıllarda Türkiye medyasında daha önce denenmeyen modelleri denememiz için fırsatlar yaratırken, ulaşılmamış kitlelere ulaşmamızı da sağlayacak. Değdiğimiz her gözde doğru bilgiyi, değdiğimiz her zihinde doğru bilgiye ulaşma hevesini canlandıracağız.

İnovasyon ve girişimcilik hayaletinin uğramadığı bu kurak medya topraklarında yeni bir yaklaşımı aşama aşama büyütecek ve yeni organizasyonların yeşermesine fırsat sağlayana kadar bu verimsiz alanı ehlileştireceğiz.

Kabul ettiğimiz değerler ve yaratmak istediğimiz sosyal fayda bizi paylaşmaya, işbirliğine ve birlikte hareket etmeye zorluyor. Bu zorunluluğu, zorluklarıyla birlikte kabul edecek, şeffaflaşabildiğimiz tüm kurumlarla yan yana yürümeyi sürdüreceğiz.

teyit Şef Editörü Gülin Çavuş

Bu yazı ile iki önemli güncellemeyi de duyurmuş olalım; teyit.org’daki Şef Editörlük pozisyonumu Gülin Çavuş’a devrediyorum. Pratikte bir süredir uyguladığımız bu pozisyon değişikliğinin teyit.org’un içerik kalitesine ve Türkiye’deki fact-checking alanının genişlemesine önemli etkileri olacağı gibi sektördeki kadınların görünürlüğüne de katkısı olacağına inanıyoruz. Bense, teyit’te strateji, planlama ve iş geliştirme alanlarında katkı sunmaya devam edeceğim.

Diğer önemli güncelleme ise; dijital içerik stratejimizi yeniden düşünebilmek, yeni yollar ve içerik ilişkileri kurabilmek için Şükrü Oktay Kılıç’ın aramıza katılmış olması. Oktay’ın Al Jazeera başta olmak üzere medya kuruluşlarındaki deneyimi ve gazeteciliğin geleceğine dair vizyonu teyit’in önümüzdeki birkaç yılını yeniden şekillendirecek.

teyit dijital içerik stratejisti Şükrü Oktay Kılıç

Geçen iki yılda her “gerçek bende” diyenden sakınmayı, hatalara meydan okurken hayatta kalmayı öğrendik. Yalanı ve yanlışı birbirinden ayırmayı, hakikat ile palavranın nasıl iç içe olduğunu fark ettik.

Her geçen gün teyitçi topluluğunun büyüdüğünü hissediyoruz. Destekleriniz büyümemizi ve gelişmemizi sağlıyor. Bizi bekleyen tüm bilinmezliklere karşı birlikte yürümeyi sürdüreceğiz, daha güçlü ve daha emin adımlarla…

Kapak görseli: Zeno Space

--

--

Mehmet Atakan Foça

Journalist, fact-checker, social entrepreneur | Founder @teyitorg | @TransparencyTR Awardee | @Ashoka Fellow